Skip to content ↓

Academic

Staff List 2023-2024

If you would like to contact a member of staff, please email admin@rgshw.com who will be happy to put you in touch.

HEADMASTER

  • Mr P Wayne, MusB (Manchester) NPQH

FINANCE DIRECTOR

  • Mr A Jones, FCCA

DEPUTY HEADMASTER

  • Mr I Wilson, BSc (Sheffield)

ASSISTANT HEADS

  • Miss H Munday, BA (Wales) NPQH
  • Mr J Scourfield, BEd (Brunel)
  • Mr D Durning, BA (UWE)
  • Miss S Lawson, BA (Manchester)
  • Mr G Sheehan, BA (KCL), NPQSL
  • Mr T Fossey, BSc (Soton)

ASSOCIATE ASSISTANT HEAD

  • Mrs S Tan, BA (London) NPQSL

SIXTH FORM

  • Director of Sixth Form Mr S Noyes, BA (Wales)
  • Head of Year 13 Mrs S Byrd
  • Head of Year 12 Mr J Chitham-Mosley
  • Sixth Form Administrator, Mrs S Wallace, MA (Edinburgh)
  • Sixth Form Study & Attendance Officer, Mrs R Khan

BOARDING

HEADS OF YEAR 7 - 11

  • Head of Year 11 Mr N Carr
  • Head of Year 10 Mr D Gallagher
  • Head of Year 9 Mrs F Chandler
  • Head of Year 8 Mr A McDonald-Smith
  • Head of Year 7 Mr L Sarsons

ART

  • Ms G Francis, BA (Roehampton), Subject Leader
  • Miss J Morrice, BA (Loughborough)
  • Mrs H Davies BA (Plymouth)
  • Mr C Bowen, BA (UWE); MA (RCA), Artist in Residence

CLASSICS

  • Mrs D Dicks, BA, MA (Natal), Subject Leader
  • Dr S Matthews, BA (Warwick), MA (London), PhD (London)
  • Mrs F Webber, BA (Birmingham)

COMPUTING

  • Mr D Travi, BA, DipM (Middlesex), Subject Leader
  • Mr A Lewis BA MSc (Bristol), ARSM, LLCM, MBCS
  • Mrs N Sinha, MSc (BIT Mesra), BSc (BIT Mesra)

DESIGN & TECHNOLOGY

  • Mr D Marshall, BA (Brighton), Subject Leader
  • Mrs S Morsing, BA (Birmingham)
  • Mr M Foley, BA (Bucks New Uni) Senior Design & Technology Technician
  • Mrs C Crownshaw, Cookery, BEd (Portsmouth)
  • Mrs V Cameron, Cookery Technician

ECONOMICS / BUSINESS STUDIES

  • Mr P Bastow, MA (Oxon), Subject Leader
  • Mr A Newton, BSocSc (Birmingham), Subject Leader
  • Mr D Durning, BA (UWE)
  • Mrs S Byrd, BSc (Aston)

ENGLISH AND DRAMA

  • Ms N McDonagh MA (Stirling), Subject Leader
  • Miss N Wafa, BA (Buckingham)
  • Mr N Bevan, BA (London)
  • Mr G Kirkham BA (Open)
  • Mrs R Gilyeat, BA (Surrey)
  • Mr H David BA (Sussex)
  • Dr S Markham, DPhil (Oxon), BA (Leeds)
  • Ms E Bradley, MA (Oxon)

GEOGRAPHY

  • Mrs J Gazard, MA (Oxon), Subject Leader
  • Mrs Paternoster, BSc (Aberystwyth)
  • Mr C Richardson, BSc (Kingston)
  • Mrs F Chandler, BA (Swansea)
  • Mrs N Turrisi, BA (Bari), MA (Lecce)
  • Mrs Sylvia Hutchinson, BSc (Coventry), MSc (Stirling)
     

HISTORY AND POLITICS

  • Mr S Taylor MA (Edinburgh), Subject Leader
  • Miss C Gibbs, BA (Brunel)
  • Mr N Carr, BA, MA (London)
  • Mr L Sarsons, BA (Nottingham Trent) MA (Birkbeck)
  • Mr H David, BA (Sussex)
  • Mr C Mulholland, MA (Aberdeen)

MATHS

  • Mr T Woolliams, BSc (Bristol), Subject Leader
  • Mr R Atkin, BSc (London)
  • Mr T Fossey, BSc (Soton)
  • Mr D Gallagher, M Math (Warwick)
  • Mrs G Gallagher, MA (Cantab)
  • Mr T Maruf, MEng (UCL), MSc (Surrey)
  • Mrs L Woodbury, B. Eng (Sheffield)
  • Mr E Phillips, BA (Cambridge)
  • Miss S Kingsley, BA (Cambridge)
  • Mr F Butler, BSc (Durham)
  • Mr N Cossins, BSc (Oxford Brooks)
  • Mr K Busschop, MEng (Manchester), B.Eng (Ghent)
  • Mrs J Holmes, BA (Birmingham), Maths Administrator

MODERN FOREIGN LANGUAGES

FRENCH

  • Mr N Geering, MA (Oxon), Subject Leader
  • Mr A Balaam, BA (Exeter)
  • Mr S Booth, BA (Oxford Brookes) MA (Sorbonne)
  • Mr S Noyes, BA (Wales)
  • Mrs S Tan, BA (London)
  • Mrs C Godley, Diplome (Ecole Superieure de Commerce de Grenoble), MA (Keele)
  • Mrs J McFadyen, BA (Bristol), NPQSL
  • Mrs C Bray, BA (Soton)
  • Mrs E Dudrey, Language Assistant

GERMAN

  • Miss S Sheppard, MSc (Oxon), MSt (Oxon), BA (Cambridge), Head of MFL and German Subject Leader
  • Mr A Balaam, BA (Exeter)
  • Mrs A Hulley, Language Assistant

SPANISH

  • Mrs R Langan, MA (LMU), BA (Oxford), Subject Leader
  • Miss S Lawson, BA (Manchester)
  • Mrs M Stowe, BA (Warwick)
  • Mrs S Tan, BA (London)
  • Mrs C Godley, Diplome (Ecole Superieure de Commerce de Grenoble), MA (Keele)
  • Mrs S Herranz, Language Assistant

ITALIAN

  • Mrs M Stowe, BA (Warwick)

MUSIC

  • Mrs N Jashari, BMus (RCM), Director of Music
  • Mr J Chitham-Mosley, BMus (Cardiff), ATCL
  • Mrs N Plews, BMus (RNCM)
  • Miss A Martin, BMus (Birmingham), Graduate Music Assistant
  • Mrs F Morley-Smith, Music Administrator

PSHCE

  • Mrs R Gilyeat, BA (Surrey), Subject Leader

PSYCHOLOGY

  • Mrs J Watson, BSc (Portsmouth); MSc (Warwick); MSc (UEL), Subject Leader
  • Ms S De Alwis, BSc (BNU), MSc (London)

RS

  • Mr J Webb, BA (Birmingham), Subject Leader

SCIENCES

BIOLOGY

  • Mr L Rowe-Elliott BSc (Hertfordshire), Subject Leader
  • Mrs N Catling, BSc (London)
  • Mr I Wilson, BSc (Sheffield)
  • Mr A McDonald-Smith BSc (Aberystwyth) MA (RW CMD)
  • Miss K Fox, BSc (Queen Margaret)
  • Ms D Sudhakaran, MSc (Tanjore), BSc (Madurai)
  • Miss L Macgillivray, BSc (Portsmouth), MSc (Brunel), Senior Biology Technician

CHEMISTRY

  • Mr P Elliott, PGCE (KCL), BSc (Durham), Subject Leader
  • Dr M Goodier, BSc PhD (Nottingham)
  • Mr P Hoyle BSc (Rhodes University SA)
  • Mrs H Manners BSc (UMIST)
  • Mr B Thakkar, MSc (UCL), BSc (Swansea)
  • Miss A Brown, BSc (Open), RSciTech, Senior Chemistry Technician
  • Mrs S Phelps, HNC (Hatfield), Laboratory Assistant Science

PHYSICS

  • Mr O Harris BSc (Bristol), Subject Leader
  • Mr K Watson MA (Cantab)
  • Mr P Glendining, MA (Oxon)
  •  Mr T Horn, BSc (Oxon)
  • Dr S Majidi, PhD (Helsinki), MSc (Shahid Beheshti), BSc (Guilan)
  • Mrs G Redican, BSc (Bradford), Senior Physics Technician

PHYSICAL EDUCATION

  •  Mr J Honeyben, BSc Sports Coaching & Management, RFU Level 4 Coaching, Strategic Lead for Sport, Head of Rugby
  • Mr L Huelin, BSc (Bath) RFU Level 3 Coaching, Subject Leader
  • Mr J Scourfield, BEd (Brunel)
  • Mr S Clark, BSc (Nottingham), GB ACP, Head of Hockey
  • Mrs G Waddell, BSc (Brunel)
  • Ms O Caesar BSc (Bath) MSc (Staffordshire), MRes (St Mary’s Twickenham)
  • Mr L Phipps, BSc (Open), Resident Strength and Conditioning Coach

CAREERS

  • Mrs S Thakrar, MSc (LSE), Careers Lead
  • Mrs F Morley-Smith, Careers Administrator

CO-CURRICULAR ACTIVITIES

  • Mr D Clatworthy, Director of Co-Curricular Activities
  • Mrs J Turney, BA (Nottingham), Co-Curricular and Safeguarding Coordinator

COMBINED CADET FORCE

  • Contingent Commander Sqn Ldr S Matthews
  • OC Army Section Capt N Geering
  • OC RAF Section Flt Lt G Kirkham
  • Army Section Lt S Lawson
  • Army Section 2nd Lt J Chitham-Mosley
  • RAF Section Fg Off L Taylor
  • RAF Section Plt Off N Carr
  • School Staff Instructor, SMI J Barrett

LEARNING SUPPORT

  • Special Educational Needs Co-ordinator (SENDCo), Mrs J Watson
  • SEND Manager, Mrs L Taylor
  • Learning Support Assistant Mrs A Amarii BA
  • Learning Support Assistant Ms B Begum
  • ·Learning Support Assistant Miss S De Alwis BSc, MSc
  • Learning Support Assistant Mrs H Harries BA, DipHE
  • Learning Support Assistant Mrs S Hart
  • Learning Support Assistant Mrs C Howlett BA, PGDip
  • Learning Support Assistant Mrs A Kumar
  • Learning Support Assistant Mrs J Lawrence
  • Learning Support Assistant Mrs L Leonard
  • Learning Support Assistant Mrs R Marchant MA
  • Learning Support Assistant Mrs K Quinn BA, DIP (CC)
  • ·Learning Support Assistant Mrs H Ravitharan BSc
  • Learning Support Assistant Mrs C Reed
  • Learning Support Assistant Mrs S Sajjad BSc
  • Learning Support Assistant Mrs K Strzelecka MSc
  • Learning Support Assistant Mrs C Watts
  • Science Tutor, SEND, Mrs S Sumra

ADMINISTRATION

  • Headmaster’s PA Mrs D Chick
  • Deputy Headmaster’s PA & Office Manager Mrs C Pickering
  • HR Manager Miss J Evans
  • HR Assistant Mrs L Simons
  • Receptionist Mrs S Jones
  • Curriculum Support Manager Mrs P Gamester
  • Curriculum Support Administrator and Admissions & Student Support Admin Lead Mrs T Wyncoll
  • Examinations Officer Mrs B Hogarth
  • Student Development Assistant Mrs S Herath, BA (Open)
  • KS4 Administrator, Mrs S Jones
  • KS3 Student Support Administrator, Mrs R  Bhardwaj 
  • Cover Administrator Mrs S Cooper
  • Resources Manager Mrs T Warner
  • Resources Assistant Mrs S Baker
  • Librarian Mrs H Payne, BA (Middx)
  • Matron Mrs G Barry, DipHE Child Branch Nursing, BSc (BCUC), RN (Children), RSCPHN (School Nursing)
  • First Aid Mr P Anderson
  • RGS Foundation & Alumni, Mrs L A Marshall
  • Communications & Marketing Mrs L Bignell
  • Boarding Coordinator Mrs D Mynett BA (Keele) Chartered MCIPD (Bucks New Uni)
  • Boarding Coordinator Mrs S Scourfield
     

FACILITIES & ESTATES

  • Facilities & Estates Manager Mr I Ruddick
  • Head Groundsman & Security Officer Mr H Yendall
  • Compliance Officer Mr P Gale
  • Assistant Groundsman Mr P Meads 
  • Maintenance Assistant Mr I David
  • Maintenance Assistant Ms M Smith-Bees
  • Apprentice Maintenance Assistant Mr C Greggor
  • Apprentice Grounds Person Mr J Todd

FINANCE

  • Finance Director Mr A Jones
  • Finance Manager Mrs D Iaciofano
  • Finance Officer Mrs M Stratton
  • Lettings & Finance Officer Mrs T Stroud
  • Payroll Manager Miss D Alison

IT

  • Head of IT & Digital Strategies Mrs E Kemp
  • Senior IT Support Officer Mrs C Blackwood
  • IT Technician Mr J Chapman

BOARDING – DOMESTIC ASSISTANTS

  • Domestic Assistant Miss C Brown
  • Domestic Assistant Mrs M Greenlee
  • Domestic Assistant Miss S Peters
  • Domestic Assistant Miss K Standen
  • Domestic Assistant Mrs M Wheeler
  • Domestic Assistant Mrs J White
  • Domestic Assistant Mrs C Ley