Skip to content ↓

Academic

Staff List 2022-2023

HEADMASTER

  • Mr P B Wayne, MusB (Manchester) NPQH

FINANCE DIRECTOR

  •  Mr A M Jones, FCCA

DEPUTY HEADMASTER

  • Mr I S Wilson, BSc (Sheffield)

ASSISTANT HEADS

  • Miss H R Munday, BA (Wales) NPQH 
  • Mr J I Scourfield, BEd (Brunel) 
  • Mr J N Eve, MA (St Andrews), MA (York)
  • Mr D P Durning, BA (UWE)
  • Miss S K Lawson, BA (Manchester)

SIXTH FORM

  • Director of Sixth Form Mr S J Noyes, BA (Wales)
  • Assistant Director of Sixth Form Mrs S Tan, BA (London) NPQSL
  • Sixth Form Administrator, Mrs S J Wallace, MA (Edinburgh)
  • Sixth Form Administrator, Mrs R Khan

BOARDING

HEADS OF YEAR 

  • Head of Year 13 Mrs S Tan
  • Head of Year 12 Mr S J Noyes 
  • Head of Year 11  Mr D P Gallagher
  • Head of Year 10 Mr  L A Pettengell
  • Head of Year 9   Mr T M Fossey
  • Head of Year 8 Mr N Carr
  • Head of Year 7  Mr B E Rose

ART

  • Mrs G C Francis, BA (Roehampton), Subject Leader
  • Miss J A Morrice, BA (Loughborough)
  • Mrs H J Davies BA (Plymouth)
  • Mr C G Bowen, BA (UWE); MA (RCA), Artist in Residence

CLASSICS

  • Mrs D J Dicks, MA(Natal), Subject Leader
  • Dr S R Matthews, BA (Warwick), MA (London), PhD (London)
  • Mrs F M Webber, BA (Birmingham)

COMPUTING 

  • Mr D M Travi, BA, DipM (Middlesex), Subject Leader
  • Mr A P Lewis BA MSc (Bristol), ARSM, LLCM, MBCS

DESIGN & TECHNOLOGY

  • Mr D P Marshall, BA (Brighton), Subject Leader
  • Mrs S L Morsing, BA (Birmingham)
  • Mr M F Foley,  BA (Bucks New Uni) Design & Technology Technician
  • Mrs C Z Crownshaw, Cookery, BEd (Portsmouth)
  • Mrs V A Cameron, Cookery Technician

ECONOMICS / BUSINESS STUDIES

  • Mr P X Bastow, MA (Oxon), Subject Leader
  • Mr A M Newton, BSocSc (Birmingham), Subject Leader
  • Mr D P Durning, BA (UWE)
  • Mrs S Z Byrd, BSc (Aston)

ENGLISH AND DRAMA

  • Miss N C McDonagh MA (Stirling), Subject Leader
  • Mr J N Eve, MA (St Andrews), MA (York) 
  • Mr N J Bevan, BA (London)
  • Mr M D O'Reilly, MA (Oxon) MA (Sussex)
  • Mr G S Kirkham BA (Open)
  • Mrs R A Gilyeat, BA (Surrey)
  • Ms M F Stocks, BA (Cantab), MSc (Edinburgh)
  • Mr H X David BA (Sussex)
  • Ms E C Bradley, MA (Oxon)

GEOGRAPHY

  • Mrs J E Gazard, MA (Oxon), Subject Leader
  • Miss M D Smith, BSc (Aberystwyth)
  • Mr C S Richardson, BSc (Kingston)
  • Mrs F H Chandler, BA (Swansea)
  • Mrs N Turrisi, BA (Bari), MA (Lecce)

HISTORY AND POLITICS

  • Mr S B Taylor MA (Edinburgh), Subject Leader
  • Mr B E Rose, BA (Gloucester), MA (Buckingham)
  • Miss C L Gibbs, BA (Brunel) 
  • Mr N X Carr, BA (London), MA (London)
  • Mr L Sarsons, BA (Nottingham Trent) MA (Birkbeck)
  • Mr H X David, BA (Sussex)

MATHS

  • Mr T A Woolliams, BSc (Bristol), Subject Leader
  • Mr R J Atkin, BSc (London)
  • Mr S J England B.Eng (Brunel)
  • Mr T M Fossey, BSc (Soton)
  • Mr D P Gallagher, M Math (Warwick) 
  • Mrs G M Gallagher, MA (Cantab) 
  • Mr T K Maruf, MEng (UCL), MSc (Surrey)
  • Mrs L M Woodbury, B. Eng (Sheffield)
  • Miss D L Bench BSc (Birmingham)
  • Mr F J Butler, BSc (Durham)
  • Mr N Y Cossins, BSc (Oxford Brooks)
  • Mr K Busschop, MEng (Manchester), B.Eng (Ghent)
  • Mrs J B Holmes, BA (Birmingham), Maths Administrator

MODERN FOREIGN LANGUAGES

FRENCH

  • Mr S J Booth, BA (Oxford Brookes) MA (Sorbonne), Acting Subject Leader
  • Mr A C Balaam, BA (Exeter)
  • Mr S J Noyes, BA (Wales) 
  • Mrs S Tan, BA (London)
  • Mr D A Wignall, BA  (Liverpool)
  • Mrs C Godley, Diplome (Ecole Superieure de Commerce de Grenoble), MA (Keele)
  • Mrs E X Dudrey, Language Assistant 

GERMAN

  • Mrs C E Javaid, MA (Dortmund, Germany), MA (Bristol), Subject Leader
  • Mr A C Balaam, BA (Exeter)
  • Mr D A Wignall, BA (Liverpool)
  • Mrs A G Hulley, Language Assistant

SPANISH

  • Mrs N Fernandez, BA (Granada), Subject Leader
  • Miss S K Lawson, BA (Manchester)
  • Mrs M J Stowe, BA (Warwick)
  • Mrs S Tan, BA (London) 
  • Mrs C Godley, Diplome (Ecole Superieure de Commerce de Grenoble), MA (Keele)
  • Mrs S X Herranz, Language Assistant

ITALIAN

  • Mrs M J Stowe, BA (Warwick)

CHINESE

  • Mrs M S Merry, BA (Brunel)

JAPANESE

  • Mrs F M Webber, BA (Birmingham)

MUSIC

  • Mr F X Mullaly, BA (Durham), DipABRSM, Director of Music
  • Mr J E Chitham-Mosley, BMus (Cardiff), ATCL
  • Miss A Martin, BMus (Birmingham), Graduate Music Assistant 
  • Mrs S X Tomkins, MA (Oxon), Music Department Administrator

PSHCE

  • Mrs R A Gilyeat, BA (Surrey), Subject Leader

PSYCHOLOGY

  • Mrs J M Watson, BSc (Portsmouth); MSc (Warwick); MSc (UEL), Subject Leader
  • Ms S De Alwis, BSc (BNU), MSc (London)

RS

  • Mr J R Webb, BA (Birmingham), Subject Leader

SCIENCES

BIOLOGY

  • Mr L M Rowe-Elliot BSc (Hertfordshire), Subject Leader
  • Mrs N J Catling, BSc (London)
  • Mrs L X Roberts BSc (Portsmouth), MSc (Westminster)
  • Mr I S Wilson, BSc (Sheffield)
  • Mr A N McDonald-Smith BSc (Aberystwyth) MA (RW CMD)
  • Dr K J Tilbrook, B.Sc.(Hons), A.R.C.S. (Imperial), Ph.D. (Liverpool), F.L.S
  • Ms H L Kennerley, MBiol (York), Biology Technician

CHEMISTRY

  • Mr J H Young, MA, MSci, MEd (Cantab), Subject Leader
  • Dr M Goodier, BSc PhD (Nottingham)
  • Mr L A Pettengell, BSc (York), MEd (Cantab), MRSC
  • Mrs H M Manners BSc (UMIST)
  • Miss A R Brown, BSc (Open), RSciTech, Chemistry Technician
  • Mrs S X Phelps, HNC (Hatfield), Laboratory Assistant Science

PHYSICS

  •  Mr K X Watson MA (Cantab), Subject Leader
  • Mr P W Glendining, MA (Oxon)
  • Mr P X Hoyle BSc (Rhodes University SA)
  • Mr O H Harris  BSc (Bristol)
  • Mr B P Shepherd BSc (Lancaster) Adv Dip Ed (Open)
  • Mr T Horn, BSc (Oxfon)

PHYSICAL EDUCATION

  • Mr J J Honeyben, BSc Sports Coaching & Management, RFU Level 4 Coaching, Strategic Lead for Sport, Head of Rugby
  • Mr L A Huelin, BSc (Bath) RFU Level 3 Coaching, Head of PE, Subject Leader
  • Mr J I Scourfield, BEd (Brunel) 
  • Mr A H Fletcher, BSc (UWIC,) MA (UCLan), Head of Cricket
  • Mr S Z Clark, BSc (Nottingham), GB ACP, Head of Hockey
  • Mr J O Burroughs, BSc (Loughborough)
  • Ms O F Caesar BSc (Bath) MSc (Staffordshire), Resident Graduate Athletic Development Coach
  •  Mrs G Waddell, BSc (Brunel)
  • Mr L Phipps, BSc (Open), Resident Strength and Conditioning Coach
  • Mr W South, Resident Graduate Athletic Development Coach

CAREERS

  • Mrs S V Azad, BSc MA (Warwick), Careers & Higher Education Lead
  • Mrs S E Booth BA (Birmingham), Careers Administrator
  • Ms H R Munday, BA (Wales) NPQH, University Entrance 

CO-CURRICULAR ACTIVITIES

  • Mr D E Clatworthy

COMBINED CADET FORCE

  • Contingent Commander Sqn Ldr S R Matthews
  • OC Army Section Capt L A Pettengell
  • OC RAF Section Flt Lt G S Kirkham
  • Army Section Capt B E Rose
  • Army Section Lt S K Lawson
  • Army Section Lt N Geering
  • Army Section 2nd Lt J E Chitham-Mosley
  • Army Section, PL Sgt L H Sarsons
  • RAF Section Fg Off L Taylor
  • RAF Section CI N Carr
  • School Staff Instructor CSgt J W Barrett

LEARNING SUPPORT

  • Special Educational Needs Co-ordinator (SENDCo), Mrs J Watson
  • SEND Manager  Mrs L Taylor
  • Learning Support Assistant   Mrs C M Howlett BA, PGDip
  • Learning Support Assistant   Mrs S J Hart
  • Learning Support Assistant   Mrs H A Harries BA, DipHE
  • Learning Support Assistant   Mrs R S Marchant MA
  • Learning Support Assistant   Mrs K R Quinn BA, DIP (CC)
  • Learning Support Assistant   Mrs C A Watts
  • Learning Support Assistant   Mrs A X Amarii BA
  • Learning Support Assistant   Mrs K L Strzelecka MSc
  • Learning Support Assistant   Miss S De Alwis BSc
  • Learning Support Assistant   Mrs S Q Sajjad BSc
  • Learning Support Assistant   Mrs L X Leonard
  • Learning Support Assistant   Mrs H Ravitharan BSc
  • Learning Support Assistant  Mrs J Lawrence

ADMINISTRATION

  • Headmaster’s PA Mrs D M Chick
  • Deputy Headmaster’s PA  Mrs T L Wyncoll
  • HR Manager Miss J Evans
  • Receptionist Mrs N Z Greggor 
  • Curriculum Support Manager  Mrs P Gamester
  • Examinations Officer  Mrs B A Hogarth
  • Student Development Assistant Mrs S Z Herath BA (Open)
  • Cover Administrator, Mrs S L Cooper
  • Resources Manager Mrs T M Warner
  • Resources Assistant  Mrs S X Baker
  • Librarian Mrs H JJ Payne
  • Matron Mrs G Barry DipHE Child Branch Nursing, BSc (BCUC), RN (Children), RSCPHN (School Nursing)
  • First Aid Mr P S Anderson
  • Communications & Marketing Mrs L M Bignell
  • Development & Alumni Relations Mrs L A Marshall
  • Boarding Administrator Mrs D D Mynett BA (Keele) Chartered MCIPD (Bucks New Uni)
  • Boarding Administrator Mrs S Z Scourfield
  • Administrator Mrs J D Turney 

FACILITIES & ESTATES

  • Facilities & Estates Manager Mr J Carrington
  • Head Groundsman & Security Officer Mr H M Yendall
  • Assistant Groundsman  Mr P R Meads
  • Maintenance Supervisor  Mr I K Ruddick
  • Maintenance Assistant  Mr I X David
  • Maintenance Assistant  Mr S C Davies
  • Maintenance Assistant Mr C Gregor

FINANCE 

  • Director of Finance Mr A M Jones 
  • Finance Manager Mrs D Iaciofano 
  • Finance Officer Mrs M E Stratton
  • Lettings & Finance Officer Mrs T M Stroud
  • Payroll Manager Mrs D J Alison

IT 

  • Head of IT & Digital Strategies Mrs E R Kemp
  • IT Technician Mr J Z Chapman
  • IT Technician Mr N M Bandey