Skip to content ↓
Academic

Staff List 2018-2019

HEADMASTER

  • Mr P B Wayne, MusB (Manchester) NPQH

DEPUTY HEADMASTER

  • Mr A R Wallace, BA (Birmingham)

ASSISTANT HEADS

  • Mrs D C Booth, BEd (Exeter) 
  • Miss H R Munday, BA (Wales) NPQH 
  • Mr J I Scourfield, BEd (Brunel) 
  • Mr J Eve, MA (St Andrews), MA (York)
  • Ms H M Forster , BSc (Imperial College)

SIXTH FORM

  • Director of Sixth Form Mr S J Noyes, BA (Wales)
  • Assistant Director of Sixth Form Mrs S Tan, BA (London)
  • University Entrance Ms H R Munday
  • Higher Education & Careers Ms L Sowah
  • Higher Education & Careers Assistant Mrs S Tomkins, MA (Oxon)

BOARDING

HEADS OF YEAR 

  • Director of Sixth Form   Mr S J Noyes 
  • Assistant Director of Sixth Form Mrs S Tan
  • Head of Year 11 Mr D Gallagher
  • Head of Year 10  Mr D Durning
  • Head of Year 9   Mr T Fossey
  • Head of Year 8   Mr A Zair
  • Head of Year 7  Mr B E Rose

ART

  • Ms G Francis, BA (Roehampton) (Subject Leader)
  • Miss J A Morrice, BA (Loughborough)
  • Ms H Davies BA (Plymouth)
  • Mr C Bowen, Artist in Residence, BA (UWE); MA RCA

CLASSICS

  • Mrs D J Dicks, MA(Natal) (Subject Leader)
  • Dr S R Matthews, BA (Warwick), MA (London), PhD (London)
  • Mrs F M Webber, BA (Birmingham)

COMPUTING / IT

  • Mr D M Travi, BA, DipM (Middlesex)  (Subject Leader) 
  • Dr A F Jackson (Cantab)

DESIGN & TECHNOLOGY

  • Mr D P Marshall, BA (Brighton) (Subject Leader)
  • Mrs S L Morsing, BA (Birmingham)
  • Mrs C Crownshaw, Cookery, BEd (Portsmouth)
  • Mr M F Foley, Design & Technology Technician

ECONOMICS / BUSINESS STUDIES

  • Mr P Bastow, MA (Oxon) (Subject Leader)
  • Mr C R Greenhough, BA (UWE)
  • Mr D Durning, BA (UWE)
  • Mr A M Newton *

ENGLISH AND DRAMA

  • Mrs S Corbishley, BA (Reading) (Subject Leader)
  • Mr J Eve, MA (St Andrews), MA (York) (Assistant Head)
  • Mrs J L Holdsworth, BA (York)
  • Mr N J Bevan, BA (London)
  • Mr M D O'Reilly, MA (Oxon) MA (Sussex)
  • Mr D Corcoran  BA (Galway)
  • Mr G Kirkham BA (Open)
  • Mrs R Gilyeat, BA (Surrey)

GEOGRAPHY

  • Mrs J E Gazard, MA (Oxon) (Subject Leader)
  • Mr A R Wallace, BA (Birmingham) (Deputy Headmaster)
  • Mr A J Zair, BA (Leeds)
  • Miss M Smith, BSC (Aberystwyth)
  • Mr C S Richardson, *
  • Mrs E K Ashley *
  • Mr E C Bett *

HISTORY

  • Mr S B Taylor MA (Edinburgh) (Subject Leader)
  • Mr F M Hammons, BA (Leicester)
  • Mr B E Rose, MA (UB)
  • Miss C L Gibbs *
  • Miss L E Wilson

MATHS

  • Mr T A Woolliams, BSc (Bristol)  (Subject Leader)
  • Mr R J Atkin, BSc (London)
  • Mr S J England B.Eng (Brunel)
  • Mr T M Fossey, BSc (Soton)
  • Mr D P Gallagher, MMath (Warwick) 
  • Mrs G M Gallagher, MA (Cantab) 
  • Mrs J B Holmes, BA (Birmingham) 
  • Mr J A Rizk *
  • Mrs L M Woodbury, B. Eng (Sheffield)
  • Mis s D L Bench *
  • Mr D J Holmes *

MODERN FOREIGN LANGUAGES

FRENCH

  • Mrs C Whybourn (Subject Leader), BA French and German (University of Northumbria)
  • Mr A C Balaam, BA (Exeter)
  • Mr S J C Booth, BA (Oxford Brookes) MA (Sorbonne)
  • Mr K G Gueye, LLB (Paris XI Sceaux)
  • Miss S Lawson, BA (Manchester)
  • Mr S J Noyes, BA (Wales) 
  • Mrs R L Smith, MA (Oxon)
  • Mrs S Tan, BA (London)
  • Mr D A Wignall, BA (Liverpool)
  • Mrs E Dudrey, Language Assistant *
  • Mr L J Hashman *

GERMAN

  • Mrs C J Javaid *(Subject Leader)
  • Mr A C Balaam, BA (Exeter)
  • Mrs A G Hulley, *
  • Mr D A Wignall, BA (Liverpool)

SPANISH

  • Miss S K Lawson, BA (Manchester) (Head of MFL and Subject Leader for Spanish)
  • Mr K G Gueye, LLB Hons (Paris XI Sceaux)
  • Mr A Silvey, BA (Birmingham)
  • Mrs S Tan, BA (London) 
  • Ms L Herrera *
  • Miss F De Gea Garcia, Language Assistant *

ITALIAN

  • Mrs R L Smith, MA (Oxon)

CHINESE

  • Mrs M S Merry, BA (Brunel)

JAPANESE

  • Mrs F M Webber, BA (Birmingham)

MUSIC

  • Mr T P Venvell, MA (Cantab), ARCO (Director of Music)
  • Mr F Mullaly, BA (Durham), DipABRSM (Assistant Director of Music)
  • Mrs S Tomkins, MA (Oxon) (Music Department Administrator)

PSHE

  •  Mrs R A Gilyeat, BA (Surrey)
  • Mrs D C Booth, BEd (Exeter) (Assistant Head)
  • Miss H R Munday, BA (Wales) NPQH  (Assistant Head)
  •  

PSYCHOLOGY

  • Mrs J M Watson, BSc (P'mouth); MSc (Warwick); MSc (UEL) (Subject Leader)
  • Mrs D C Booth, BEd (Exeter) (Assistant Head)
  • Ms S Naqvi (UCL)

RE

  • Mrs S Khan (Subject Leader) *

SCIENCES

Biology

  • Mr P J Wood, BSc (Sheffield), (Subject Leader)
  • Mrs N J Catling, BSc (London)
  • Mr E J Wolton, BSc (London) 
  • Ms L A Sowah *
  • Ms H M Forster , BSc (Imperial College) (Assistant Head)
  • Mr L M Rowe-Elliot *
  • Mrs S Phelps, Biology Technician, HNC (Hatfield)

Chemistry

  • Mr J H Young, MA, MSci, MEd (Cantab), (Subject Leader)
  • Dr M Goodier, BSc PhD (Nottingham)
  • Mr L A Pettengell, BSc (York)
  • Dr G T Brown *
  • Dr M Horne, Laboratory Assistant (Science)
  • Miss A R Brown, Chemistry Technician, BSc (Open)

Physics

  •  Mr K Watson MA (Cantab) (Subject Leader)
  • Mr P W Glendining, MA (Oxon)
  • Mr P Hoyle *
  • Mr V S Chernov *
  • Mr O H Harris *
  • Mr G S Eadie, Physics Technician 

SPORT

  • Director of Sport Mr D Pettifer
  • Athletics  Mr D Pettifer
  • Badminton  Mr F Hammons
  • Basketball  Mr D Pettifer
  • Cricket  Mr B Berryman (Head of Cricket)
  • Cross Country  Mr D P Gallagher
  • Eton Fives Mr A Silvey
  • Fencing  Mr J Eve 
  • Fencing Coach  Mrs J Douglas
  • Golf  Mr D Wignall
  • Hockey Mr S Clark (Head of Hockey)
  • Karate (Practical)  Dr J W Titchen
  • Tennis  Mrs L M Woodbury
  • Rowing  Mr C de Kock
  • Rugby Mr J Honeyben (Head of Rugby)
  • Swimming Mr B Berryman
  • Astra Trainee Mr C M Hubert
  • Sports Administrator   Mrs C Henry

CO-CURRICULAR ACTIVITIES

  • Director of Co-Curricular Activities  Mr C R Greenhough
  • DofE Award Co-ordinator  Mrs C Henry

COMBINED CADET FORCE

  • COMBINED CADET FORCE

  • Contingent Commander Sqn Ldr S R Matthews
  • OC Navy Section Lt Cdr C R Greenhough
  • Navy Section Officer SLt S B Taylor
  • Navy Section Officer SLt A Silvey
  • OC Army Section Capt B E Rose
  • Army Section Officer Major L A Sowah
  • Army Section Officer Lt S K Lawson
  • Army Section Officer 2Lt L A Pettengell
  • RAF Section Officer Sqn Ldr S J Bardoe
  • RAF Section Officer Fg Off L A Taylor
  • RAF Section Officer Plt Off J A Rizk
  • RAF Section Officer Plt Off G S Kirkham

LEARNING SUPPORT

  • Special Educational Needs Co-ordinator (SENDCo)   Mrs D Booth
  • SEND Manager   Mrs L A Taylor
  • Assistant SEND Manager   Mrs B Haynes
  • Learning Support Assistant   Mrs H Ashby-Rose
  • Learning Support Assistant   Ms D Beagles
  • Learning Support Assistant   Mrs S Hart
  • Learning Support Assistant   Mrs N Hinves
  • Learning Support Assistant   Miss S Jones
  • Learning Support Assistant   Mrs R Marchant
  • Learning Support Assistant   Mrs K Quinn
  • Learning Support Assistant   Mrs S C Shaw
  • Learning Support Assistant   Mrs S Wagg
  • Learning Support Assistant   Mrs C A Watts

ADMINISTRATION

  • Headmaster’s PA  Mrs D M Chick
  • School Office Manager/Deputy Headmaster’s PA  Mrs J E Hewitt
  • Receptionist Mrs N Greggor 
  • CST Administrator  Mrs P Gamester
  • CST Data and Administration Officer Mrs N Wood
  • CST Data and Administration Officer Mrs G Hinsliff
  • Examinations Officer  Mrs B Hogarth
  • Attendance Officer Mrs T L  Wyncoll
  • Cover Administrator Mrs N P Chan
  • Resources Manager  Mrs T Warner
  • Resources Assistant  Mrs L M Thomas
  • Librarian Mrs J P Jones, BA (Leeds Poly)
  • Matron  Mrs G Barry
  • Lost Property  Mrs L M Thomas
  • Communications & Marketing Mrs L M Bignell B.A
  • Benevolent Fund Mrs C Crownshaw B Ed

ESTATES & MAINTENANCE

  • Estates and Premises Manager   Mr R Beeson
  • Head Groundsman   Mr H M Yendall
  • Groundsman   Mr P R Meads
  • Maintenance Supervisor  Mr I Ruddick
  • Maintenance   Mr R J Greenlee
  • Maintenance  Mr S David

FINANCE 

  • Finance & Resources Director Mr C K Hall M.A. (Oxon) F.C.A
  • Finance Manager Mrs D J Iaciofano
  • Finance Officer  Mrs M Stratton
  • Lettings & School Shop Manager  Mrs T M Stroud

IT 

  • IT Manager Mr D L Horseman, MCSE CCNA
  • IT Technician   Miss M Campbell

RESIDENT TUTORS

  • Residential Tutor Harry Calverley  
  • Residential Tutor Adam Theofilatos
  • Residential Tutor Tom Le Roy